počítadlo.abz.cz
   Naše stromy
    čo, kedy, ako, prečo rezať a rúbať
   Rizikové pílenie    Orezy a ošetrenie    Plošný výrub,
   preprava dreva
   Upratovanie pozemku New!    Zaistenie bezpečnosti    Odborné posúdenie    Povolenie na pílenie    Likvidácia odpadu    Odstránenie
   frézovanie pňov
   Výsadba    Poradenstvo    Havarijná služba    Kosenie trávy, mulčovanie    Ostatné práce
Rychlý kontakt:
Josef Máčala
info@vyrub-stromov.sk
+421 944 155 185

Naše stromy

<< Späť

Brest drsný/ ulmus glabra/
Brest habrolistý/ulmus carpinifolia/

Stromy stredne rýchlo rastúce s oválnou korunou, jemne a husto zavetvenou. Brest možno zaradiť medzi stromy so schopnosťou dobre hojiť rany - dobre sa regenerujú. Brest poľný sa vyznačuje bohatou koreňovú výmladnosťou, brest väz naopak výmladnosťou kmeňovou. Jedná sa o stromy, pri ktorých je potrebné dbať na založenie a výchovu koruny s priebežným kmeňom a eliminovať tvorbu tlakových vetvení. Brest trpí tracheomykózným ochorením spôsobeným hubou Ophiostoma ulmi. V miestach so silným infekčným tlakom tejto choroby upchávajúce cievne zväzky sa odporúča stromy ošetrovať rezom v čase vegetačného pokoja, inak možno brest rezom ošetrovať celoročne. Ak je brest napadnutý touto hubou, je potrebné bezodkladne odstrániť napadnuté časti až na časti zdravé a odpad urýchlene spáliť.

Zaujímavosť:

Po 1. svetovej vojne došlo k hromadnému hynutiu brestov, spôsobenému hubou Ophiostoma ulmi - upchávala cievy stromov a tak ich hubila. Hubu prenášali korovci, ktorých larvy vŕtajli chodby pod kôrou brestov. Dodnes sa táto choroba objavuje, aj keď nie v tak veľkom meradle.