počítadlo.abz.cz
   Naše stromy
    čo, kedy, ako, prečo rezať a rúbať
   Rizikové pílenie    Orezy a ošetrenie    Plošný výrub,
   preprava dreva
   Upratovanie pozemku New!    Zaistenie bezpečnosti    Odborné posúdenie    Povolenie na pílenie    Likvidácia odpadu    Odstránenie
   frézovanie pňov
   Výsadba    Poradenstvo    Havarijná služba    Kosenie trávy, mulčovanie    Ostatné práce
Rychlý kontakt:
Josef Máčala
info@vyrub-stromov.sk
+421 944 155 185

Naše stromy

<< Späť

Breza previsnutá / betula pendula/
Breza veľkolistá / betula platyphylla/

Breza – betula

V súčasnej dobe brezy často rýchlo vysychajú od vrcholu korún, niektorí odborníci sa domnievajú, že sú napádané tracheomykózami. V týchto prípadoch je rez suchých a na zem padajúcich konárov treba vykonávať pravidelne tak, aby nedošlo k ohrozeniu bezpečnosti prevádzky a pokiaľ možno mimo dobu najväčšieho infekčného tlaku ( pokiaľ možno nie v V. - VI., ale najlepšie až v IX. - X. ). Možno použiť aj dezinfekciu rezných nástrojov ( pílok a nožníc ). Rez suchých konárov na vrchole koruny vykonávame vždy až na úplne zdravé drevo a na silný, dostatočne zdravý postranný obrost. Brezy sa v žiadnom prípade nehodia k tvarovaniu. Sú to výrazne svetlomilné stromy, jemne vetvené, znášajúce len veľmi zle rez. Zle nesú zásahy do ich dreva. Nevyžadujú pravidelný rez, v dospelosti odstraňujeme iba vetvy suché, choré či napadnuté a staticky nebezpečné. Brezy sa vyznačujú intenzívnym jarným mizotokom, a preto ich rezom ošetrujeme najlepšie vo vegetačnej dobe, až po úplnom vyvinutí lístkového aparátu. Ak brezy rúbeme v predjarí, je vhodné si aspoň týždeň pred ich likvidáciou slabo narezať na báze kmeňa posledné letokruhy dreva, z ktorých postupne mizotok vytečie. Pri postupnom rúbaní nám silný mizotok sťažuje prácu.

Zaujímavosť:

Z niektorých typov brezy previsnutej sa získava tzv. Koreňovice. Vyznačuje sa krásnymi vzormi, takže sa leští a používa na ozdobné menšie kusy nábytku alebo na rezbárske práce. Je to veľmi cenený materiál.