počítadlo.abz.cz
   Naše stromy
    čo, kedy, ako, prečo rezať a rúbať
   Rizikové pílenie    Orezy a ošetrenie    Plošný výrub,
   preprava dreva
   Upratovanie pozemku New!    Zaistenie bezpečnosti    Odborné posúdenie    Povolenie na pílenie    Likvidácia odpadu    Odstránenie
   frézovanie pňov
   Výsadba    Poradenstvo    Havarijná služba    Kosenie trávy, mulčovanie    Ostatné práce
Rychlý kontakt:
Josef Máčala
info@vyrub-stromov.sk
+421 944 155 185

Naše stromy

<< Späť

Dub letný /quercus robur/
Dub zimný /quercus petrea/

Quercus – dub

Duby patria medzi rody drevín dobre znášajúce pravidelný rez. Rez je možné vykonávať prakticky celoročne, hoci vegetačné obdobie je prirodzene vhodnejšie. Duby sa vyznačujú silnou apikálnou dominanciou a teda aj silnou prirodzenou tvorbou priebežného kmeňa bez tlakového ( vidicového ) vetvenia ( častejšie ich vytvára dub červený ). Duby sú dreviny so silnou schopnosťou zaceľovať rany a rýchlou tvorbou ranového dreva. Duby sa vyznačujú silnou koreňovou a kmeňovou výmladnosťou, s ktorou je potrebné pri reze počítať. Dub odstavuje svoje najmladšie výhony z funkcie a tie následne usychajú. Nemá teda zmysel pri reze tieto drobné výhony, veľmi často aj na koncoch dlhých horizontálnych konárov, odstraňovať, lebo sa v ďalšom roku opäť prirodzene objavia. Duby sú v posledných rokoch stále častejšie napádané tracheomykózami, hubami rodu Ceratocystis. V infekčných miestach je lepšie strom ošetrovať v čase vegetačného pokoja a náradie starostlivo dezinfikovať. Ak sa v korune dubu vyskytuje ochmet, je nutné tohto poloparazita okamžite z koruny odstrániť až na zdravé drevo, pretože inak je schopný celý strom v priebehu niekoľkých rokov úplne zahubiť.

Zaujímavosť:

Na dubových listoch môžeme nájsť zaujímavé veci, pretože dub hostí najviac druhov hmyzu zo všetkých našich drevín. Na listoch sa objavujú hálky rôznych žlabatiek alebo bejlomoriek a žije na nich množstvo lariev hmyzu, vrátane druhov spôsobujúcich holožíry.