počítadlo.abz.cz
   Naše stromy
    čo, kedy, ako, prečo rezať a rúbať
   Rizikové pílenie    Orezy a ošetrenie    Plošný výrub,
   preprava dreva
   Upratovanie pozemku New!    Zaistenie bezpečnosti    Odborné posúdenie    Povolenie na pílenie    Likvidácia odpadu    Odstránenie
   frézovanie pňov
   Výsadba    Poradenstvo    Havarijná služba    Kosenie trávy, mulčovanie    Ostatné práce
Rychlý kontakt:
Josef Máčala
info@vyrub-stromov.sk
+421 944 155 185

Naše stromy

<< Späť

Gaštan - Pagaštan konský /aesculus hippocastanum/

Málo vetvené stromy s hrubými vetvami a široko vajcovitou až guľovitou korunou. Ich drevo je krehké a ľahko sa láme. Vyznačujú sa slabou schopnosťou zaceľovať rany, odstraňujeme teda živé vetvy do priemeru max 70 mm. Rany po rezoch sú síce pomerne rýchlo premožené ranovým drevom, obnažené drevo je ale často napádané patogénmi a veľmi rýchlo hnije, takže väčšie rany sa nestačia ranovým drevom zakryť a vzniká otvorená dutina. Preto by sa mal rez obmedziť len na odstránenie suchých, chorých a polámaných konárov, prípadne niektorých výmladkov. Gaštany možno rezom ošetrovať prakticky po celý rok, vynechávame iba dobu predjarnú pre jeho silný mizotok. Zapestovanie a výchova koruny s priebežným kmeňom nie je v mladosti zložitá. Dospelé stromy občas vykazujú tendenciu tvoriť zvislé výmladky silne zahusťujúce korunu. Tieto výhony treba citlivo odstrániť, ak ich nechceme použiť pre tvorbu koruny stromu. Pagaštan konský prirodzene vytvára početné množstvo drobných výmladkov na kmeni a kostrových konároch, ktorých bezdôvodné, radikálne a opakované odstraňovanie je chybou. Vetvy spodných partií tohto druhu sú veľmi často dlhé a prevísajíce až k zemi. Vďaka silnej korunovej a kmeňovej výmladnosti možno pagaštan dobre tvarovať, je jednou z drevín, ktorú môžeme použiť pre rez na hlavu.

Zaujímavosť:

Na listoch sa často objavujú hrdzavé škvrny a listy potom predčasne opadávajú. Jav je spôsobený požieraním húseníc klínenky gaštanovej, ktoré dominujú v listoch. Tento drobný motýľ sa prvýkrát objavil v strednej Európe roku 1984 ale teraz je všeobecne rozšírený a boj proti nemu je ťažký.