počítadlo.abz.cz
   Naše stromy
    čo, kedy, ako, prečo rezať a rúbať
   Rizikové pílenie    Orezy a ošetrenie    Plošný výrub,
   preprava dreva
   Upratovanie pozemku New!    Zaistenie bezpečnosti    Odborné posúdenie    Povolenie na pílenie    Likvidácia odpadu    Odstránenie
   frézovanie pňov
   Výsadba    Poradenstvo    Havarijná služba    Kosenie trávy, mulčovanie    Ostatné práce
Rychlý kontakt:
Josef Máčala
info@vyrub-stromov.sk
+421 944 155 185

Naše stromy

<< Späť

Hrab obyčajný /Carpinus betulus/

Strom s tenkými vetvami a jemne zavetvenou guľovitou korunou. Tento strom sa vyznačuje schopnosťou dobre hojiť rany po reze. Vyznačuje sa tiež dobrou pňovou a kmeňovou výmladnosťou, dobre znáša orez a možno ho s úspechom použiť k tvarovaniu a na živé ploty. Staré živé ploty možno úspešne obnoviť hlbokým zosadením jedincov až na staré drevo, ktoré silne obrazí. Čo sa týka doby rezu, je potrebné zdôrazniť, že sa jedná o strom s výrazným jarným mizotokom a tak je vhodné vykonávať rez opäť až v čase vegetácie. Výchovný rez by mal byť zameraný najmä na tvorbu kvalitného priebežného kmeňa v korune a odstránenie všetkých tlakových výhonov a vetvenia. V dospelosti nevyžaduje pravidelný rez.

Zaujímavosť:

Hraby výborne znášajú najrôznejší strih a sú veľmi husté, preto sú obľúbené ako živé ploty alebo sa v záhradách rôzne tvarujú. Zabraňujú erózii na strmých svahoch a zlepšujú pôdu. Poskytujú tiež potravu a úkryt rôznym živočíchom.