počítadlo.abz.cz
   Naše stromy
    čo, kedy, ako, prečo rezať a rúbať
   Rizikové pílenie    Orezy a ošetrenie    Plošný výrub,
   preprava dreva
   Upratovanie pozemku New!    Zaistenie bezpečnosti    Odborné posúdenie    Povolenie na pílenie    Likvidácia odpadu    Odstránenie
   frézovanie pňov
   Výsadba    Poradenstvo    Havarijná služba    Kosenie trávy, mulčovanie    Ostatné práce
Rychlý kontakt:
Josef Máčala
info@vyrub-stromov.sk
+421 944 155 185

Naše stromy

<< Späť

Jaseň štíhly /fraxinus excelsior/

Rýchlo rastúce stromy s hrubými, krehkými, riedko rozvetvenými výhonmi, so širokou korunou. Jaseň je strom s pomerne dobrou schopnosťou zaceľovať rany po reze. U tohto stromu nie je príliš zložité zapestovať a udržať korunu s priebežným kmeňom. Jaseň nevyžaduje pravidelný rez, ale rezať tieto stromy môžeme po celý rok. Pri rúbaní jaseňa je potrebné mať na pamäti jeho výraznú pňovú výmladnosť, ktorá môže byť pri jeho odstránení na stanovišti výraznou prekážkou. Jaseň štíhly vytvára v spodných partiách koruny dlhé a ťažké vodorovné vetvy, ktoré sa môžu vplyvom veternej záťaže rozlomiť. Citlivé zakrátenie týchto vetví je vhodné najmä na veterných a otvorených stanovištiach. Prirodzenou reakciou na príliš silné skrátenie týchto vetiev je potom mohutná tvorba výmladkov zahusťujúcich korunu. Tieto výhony je nutné citlivo a postupne v priebehu niekoľkých rokov preberať.

Zaujímavosť:

V prírode kmeň a konáre ronia šťavu, ktorá na vzduchu tuhne. Táto žltobiela hmota chutí sladko, obsahuje však málo cukru. Okrem sladenie slúži ako liečivo pri kašli a zápche.