počítadlo.abz.cz
   Naše stromy
    čo, kedy, ako, prečo rezať a rúbať
   Rizikové pílenie    Orezy a ošetrenie    Plošný výrub,
   preprava dreva
   Upratovanie pozemku New!    Zaistenie bezpečnosti    Odborné posúdenie    Povolenie na pílenie    Likvidácia odpadu    Odstránenie
   frézovanie pňov
   Výsadba    Poradenstvo    Havarijná služba    Kosenie trávy, mulčovanie    Ostatné práce
Rychlý kontakt:
Josef Máčala
info@vyrub-stromov.sk
+421 944 155 185

Naše stromy

<< Späť

Javor mliečný-obecný /acer platanoides/
Javor horský-klen /acer pseudoplatanus/

Javor - acer

Javory sú dreviny vyznačujúce sa silným jarným mizotokom. Z tohto dôvodu je vhodné rez vykonávať mimo obdobia vegetačného pokoja. Jediný druh, ktorý možno bez obáv v čase vegetačného pokoja ošetrovať rezom, je javor poľný, u ktorého je jarný mizotok takmer nebadateľný. Tento rod je známy pomerne zlou schopnosťou zaceľovať rany po reze - pomalé zavaľovanie rezných rán. Rez javory znášajú zle, tvarovanie a najmä rez na hlavu, ktorý sa u nás často vykonáva, nemožno odporučiť. Ak už musíme javory rezať, môžeme odstraňovať živé konáre iba do priemeru 60 mm. Keďže sa javory v mladosti vetvia monopodiálne, je pomerne jednoduché zapestovanie a výchova koruny s priebežným kmeňom. Napriek tomu sa najmä u javora jasanolistého, javora mliečneho, javora horského a javora strieborného môžu vyskytnúť výhony s tlakovým vetvením, ktoré je potrebné čo najskôr odstrániť ( najmä u javora jasanolistého a javora strieborného je tento zákrok veľmi dôležitý, pretože ich drevo je neskôr veľmi krehké a ľahko sa v tlakových vetveniach láme. Javor poľný sa veľmi často a s úspechom používa i k tvarovaniu a na strihané živé ploty.

Zaujímavosť:

Na listoch javorov sa často objavujú čierne škvrny. Spôsobuje ich hubová choroba. Listy nie sú úhľadné, ale choroba strom nijako zvlášť nepoškodzuje.