počítadlo.abz.cz
   Naše stromy
    čo, kedy, ako, prečo rezať a rúbať
   Rizikové pílenie    Orezy a ošetrenie    Plošný výrub,
   preprava dreva
   Upratovanie pozemku New!    Zaistenie bezpečnosti    Odborné posúdenie    Povolenie na pílenie    Likvidácia odpadu    Odstránenie
   frézovanie pňov
   Výsadba    Poradenstvo    Havarijná služba    Kosenie trávy, mulčovanie    Ostatné práce
Rychlý kontakt:
Josef Máčala
info@vyrub-stromov.sk
+421 944 155 185

Naše stromy

<< Späť

Orech kráľovský /juglans regia/
Orech čierny /juglans nigra/

Orech

Tento strom sa vyznačuje silným jarným mizotokom. Preto ak je potrebné tieto dreviny ošetriť rezom, je nutné tak robiť až v čase vegetácie, najlepšie v období od druhej polovice mája do konca júna ( teda spravidla v čase, keď dĺžka letorastov dosahuje 100 - 150 mm ) Orech aj jeho príbuzní znášajú rez len veľmi zle. Možno ich bezpochyby považovať za dreviny s veľmi slabou schopnosťou čeliť rezom. Preto rezom odstraňujeme konáre suché, choré, či napadnuté a zlomené alebo vetvy brániace prevádzke, a to len v najnutnejších prípadoch. Ak odstaňujeme vetvy živé, nemali by sme prekročiť pri reze priemer vetvy 50 mm. Aj tak sa rana veľmi zle zaceľuje, hoci je pomerne rýchlo premožená ranovým drevom a vznik otvorenej dutiny nie je žiadnou výnimkou. Terminálny výhon ovocného druhu orecha kráľovského v našich podmienkach veľmi často namŕza a je teda potrebné zapestovať výhon nový z niektorých výhonov postranných. Ak je nutné staré stromy obvodovo zakrátiť, možno pri rekonštrukcii koruny počítať so silnou kmeňovou a korunovou výmládnosťou.

Zaujímavosť:

Čerstvá šťava z orechových listov alebo zelených obalov zafarbuje pokožku silno a trvalo do žltohneda. Preto sa do niektorých opaľovacích prípravkov primiešava olej alebo výťažok z orecha.