počítadlo.abz.cz
   Naše stromy
    čo, kedy, ako, prečo rezať a rúbať
   Rizikové pílenie    Orezy a ošetrenie    Plošný výrub,
   preprava dreva
   Upratovanie pozemku New!    Zaistenie bezpečnosti    Odborné posúdenie    Povolenie na pílenie    Likvidácia odpadu    Odstránenie
   frézovanie pňov
   Výsadba    Poradenstvo    Havarijná služba    Kosenie trávy, mulčovanie    Ostatné práce
Rychlý kontakt:
Josef Máčala
info@vyrub-stromov.sk
+421 944 155 185

Naše stromy

<< Späť

Pajaseň žľaznatý /ailanthus altissima/

Rýchlo rastúci strom s krehkým drevom a guľovitou, vzdušnou korunou, ktorá je tvorená hrubými, málo rozvetvenými výhonmi. Hoci u mladých stromov nie je problém zapestovať korunu s priebežným kmeňom a bez tlakových výhonov, treba tieto prípadné vetvenia rezom korigovať. Regeneračná schopnosť je vysoká. Veľmi dobre a rýchlo zavaľuje rany, ale v ich blízkosti vytvára veľké množstvo výmladkov, ktoré sa môžu ľahko vylamovať. Je preto potrebné ich počet redukovať. Pajaseň je stromom výrazne svetlomilným, ktorého vetvy v dolných partiách koruny nedostatkom svetla veľmi skoro usychajú a ľahko sa lámu. Preto je treba tieto vetvy čo najskôr odstrániť z koruny. Pajaseň disponuje silnou koreňovú výmladnosťou. Koreňové výmladky je potrebné odstrániť najlepšie ešte v bylinnom štádiu ( máj - jún ). Vzhľadom k tomu, že je pajaseň teplomilnou drevinou a rany spôsobené v zime môžu ľahko namŕzať, je lepšie strom ošetriť rezom v čase vegetácie.


Zaujímavosť:

Pochádza z Číny, v strednej Európe sa pestuje hlavne v parkoch a záhradách. Listy nepríjemne páchnu ako guma. Je často viackmenný alebo s mladými výhonkami vyrašenými z koreňov.